Biżuteria

Jaki jest właściwy sposób noszenia zegarka?

Jaki jest właściwy sposób noszenia zegarka?

Wydaje się, że to proste pytanie. Zanim założysz zegarek na nadgarstek, musisz przestrzegać kilku zasad.

Czy powinieneś nosić zegarek na lewej czy prawej ręce?

Powszechnie przyjmuje się, że zegarek należy nosić na lewym nadgarstku. Nie jest to jednak twarda i szybka zasada. Powodem, dla którego zegarek nosi się na lewą rękę, a nie na prawą, jest zwykła praktyka, a nie etykieta. Ponieważ jest to wygodniejsze, zegarek nosimy na lewą rękę. Na początek w przypadku osób praworęcznych lewa ręka jest mniej obciążona, dzięki czemu zegarek nie przeszkadza w codziennych obowiązkach. Po drugie, wygodniej jest używać prawej ręki do obracania koronki i ustawiania zegarka (jeśli jesteś praworęczny). Zegarek noszony na mniej dominującej dłoni jest mniej podatny na kolizje i otarcia.

Ze względu na wygodę i estetykę zegarek nosi się na lewym nadgarstku, a nie na prawym. Czy noszenie zegarka na prawej ręce jest złe? Nie popełnimy dużego błędu, nosząc zegarek na prawym nadgarstku (zwłaszcza jeśli jesteśmy leworęczni). Generalnie warto trzymać się idei noszenia zegarka na nadgarstku, ponieważ jest… wygodniejszy.

Jaki jest właściwy sposób noszenia zegarka?

Podczas zakładania zegarka należy pamiętać o kilku innych rzeczach. Zasady te (podobnie jak w przypadku doboru nadgarstków) są raczej konsekwencją praktyki niż savoir vivre’u.

Są to:

Mężczyzna nigdy nie powinien luźno nosić zegarka na nadgarstku. Niedopuszczalne jest obracanie się zegarka o 360 stopni. Prawidłowo noszony zegarek powinien poruszać się lekko w górę iw dół nadgarstka podczas ruchu. Ta zasada nie dotyczy jednak zegarków damskich. Tutaj masz więcej swobody. Zegarki damskie można nosić jako bransoletkę lub wygodnie na nadgarstku.
Zegarki na rękę nie powinny być noszone zbyt ciasno. Jeśli zegarek zostawia ślad na nadgarstku, jest za ciasny i należy go wyregulować. Rozmiar „luzu” w bransoletce lub pasku jest łatwy do ustalenia. Przestrzeń powinna być wystarczająco duża, abyś mógł wsunąć mały palec z nadgarstka między nadgarstek a pasek zegarka.
Skórzany pasek „dopasowuje się” do kształtu nadgarstka w ciągu kilku dni. Zmiany możemy wprowadzać dopiero po upływie tego okresu.
W przypadku noszenia odzieży z długimi rękawami zegarek powinien być widoczny tylko przy zgiętym ramieniu. Podczas stania zegarek nie powinien być widoczny pod mankietem koszuli.
Nigdy nie zakładamy zegarków na mankiety koszul.
Do uprawiania sportu zalecany jest zegarek z gumowym paskiem lub odpowiednio ułożona bransoletka (odpowiednia luz). Podczas ćwiczenia nadgarstek lekko się rozszerza, a pasek należy lekko rozluźnić, aby nie uciskał nadgarstka.
Jak widać, podczas noszenia zegarka należy przestrzegać kilku wskazówek. Warto o nich pamiętać i dopasować do swojego nadgarstka od razu po zakupie nowego zegarka. Bardzo ważne jest, aby sklep stacjonarny sprzedający zegarki na rękę oferował możliwość skrócenia i modyfikacji bransoletki lub przecięcia gumowego paska. Zegarek będzie dzięki temu idealnie dopasowany do naszego nadgarstka.

Udostępnij