Biżuteria

CZYM WYCZYŚCIĆ ZŁOTY ŁAŃCUSZEK?

CZYM WYCZYŚCIĆ ZŁOTY ŁAŃCUSZEK?

Biżuteria złota to dla niektórych osób najbardziej satysfakcjonujący zakup. Inni uważają, że noszenie jest niewygodne. Czy jest jednak ktoś, kto lubi… sprzątać? Jeśli chodzi o rozkosze musujące, to ostatnia rozrywka, jaka przychodzi mi do głowy. Jednak z biegiem czasu staje się jasne, że jest to wymagane. Jak najlepiej wyczyścić złoty łańcuszek i dlaczego w ogóle pojawia się na nim brud?

DLACZEGO KONIECZNE JEST CZYSZCZENIE ZŁOTEGO ŁAŃCUCHA?

Zmieniający się odcień biżuterii nie jest związany z samym złotem, ale raczej ze sposobem jego noszenia. To właśnie obecność innych pierwiastków, takich jak miedź, powoduje, że z czasem ornamenty ciemnieją. Chcąc temu zapobiec, powinniśmy wybrać biżuterię wykonaną z wysokiej jakości metalu. Ze względu na zwiększoną zawartość czystego złota, możesz cieszyć się jasną i lśniącą żółcią przez dłuższy czas. Mimo to brud gromadzi się i ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo wyczyścić złoty łańcuszek.

CO MOGĘ ZROBIĆ W DOMU, ABY WYCZYŚCIĆ ZŁOTY ŁAŃCUCH?

Wskazane jest zadbanie o narzędzie, które jest bezpieczne dla biżuterii, zanim zdecydujesz się na chemikalia. Zachowując ostrożność, można użyć bardzo miękkiej szczoteczki do zębów lub ręcznika, aby uniknąć uszkodzenia złota. Jest to nieco miękki metal i wbrew pozorom stosunkowo łatwo go rozebrać.

Jak najlepiej wyczyścić złoty naszyjnik? Ciepła woda zmieszana z roztworami do mycia naczyń i sodą oczyszczoną wystarczy, aby sprostać zadaniu. Biżuterię trzymamy na miejscu przez kilkanaście minut, po czym dokładnie ją czyścimy. Inną opcją jest nałożenie na łańcuch piany z proszku do pieczenia na pół godziny. W tym celu można użyć wacika. Ocet, sok z cytryny i benzyna mają ten sam efekt. Należy jednak pozostawić biżuterię w ich najbliższym otoczeniu na pewien czas.

Nie należy zwilżać kamieni szlachetnych ani innych niemetalowych części, które są trwale połączone z łańcuszkiem; zamiast tego wyczyść samo złoto ręcznikiem lub szczotką. Należy pamiętać, że minerały są dziełem natury, a każda odmiana ma unikalny skład chemiczny. To, co niektórym trudno jest zaakceptować, szkodzi innym. W rezultacie, o ile nie jesteśmy gemmologami, lepiej nie wystawiać ich na działanie środków czyszczących.

Udostępnij